Gruszki w butelce czyli PHP PEAR
Jak podaje Wikipedia PEAR (PHP Extension and Application Repository) – jest frameworkiem i systemem dystrybucji rozszerzeń do języka PHP. Został rozpoczęty w 1999 roku przez Stiga S. Bakkena i w krótkim czasie dołączyło do niego wiele osób, które teraz tworzą społeczność zarządzającą projektem. Głównymi założeniami jego projektu było dostarczenie programistom PHP kolekcji otwartoźródłowych rozszerzeń i prostego systemu ich dystrybucji w postaci tzw. paczek. W przeszłości zaliczało się do tego również PECL, które w 2003 roku stało się samodzielnym projektem.
Na PEAR składa się wiele małych paczek, zawierających kod źródłowy lub binaria, specyficzne dla danego środowiska. Każda z tych paczek jest osobnym projektem, prowadzonym przez grupę programistów, posiada własną dokumentację i zdefiniowane zależności między nią a innymi paczkami. W PEAR występuje drzewo paczek, w którym każdy z węzłów (kategorii) jest częścią nazwy paczki. Przykładowo HTML_Javascript jest paczką, znajdującą się w kategorii HTML, wspomagającą tworzenie prostych skryptów w JavaScripcie.
Wszystkie paczki są wysyłane i utrzymywane na serwerze (pear.php.net), który udostępnia HTML-owy i XML-owy interfejs do ich przeglądania. Poza tym serwer zajmuje się zarządzaniem użytkownikami, paczkami i ich wydaniami.
- Sprawdzanie jakie gruszki mamy w systemie:
# pear list
- Lista wszystkich dostępnych gruszek:
# pear list-all
- Lista dostępnych aktualizacji:
# pear pear list-upgrades
- Update konkretnej gruszki:
# pear upgrade nazwa_paczki
- Update wszystkich gruszek:
# pear upgrade-all
- Update wszystkich gruszek:
# pear upgrade-all
- Instalacja gruszki:
# pear nazwa_paczki
- Pomoca:
# pear help
Przykład:
Aby wysłać maila za pomocą zewnętrzego serwera SMTP instalujemy następujące gruszki: Mail, Net_SMTP, Net_Socket
# pear install Mail
# pear install Net_SMTP
# pear install Net_Socket
Wykorzystanie:
Inne ciekawe zastosowanie to: Generowanie arkuszy MS Excela w PHP – http://www.php.rk.edu.pl/w/p/generowanie-arkuszy-ms-excela-w-php/