Gruszki w butelce czyli PHP PEAR

php pearJak podaje Wikipedia PEAR (PHP Extension and Application Repository) – jest frameworkiem i systemem dystrybucji rozszerzeń do języka PHP. Został rozpoczęty w 1999 roku przez Stiga S. Bakkena i w krótkim czasie dołączyło do niego wiele osób, które teraz tworzą społeczność zarządzającą projektem. Głównymi założeniami jego projektu było dostarczenie programistom PHP kolekcji otwartoźródłowych rozszerzeń i prostego systemu ich dystrybucji w postaci tzw. paczek. W przeszłości zaliczało się do tego również PECL, które w 2003 roku stało się samodzielnym projektem.

Na PEAR składa się wiele małych paczek, zawierających kod źródłowy lub binaria, specyficzne dla danego środowiska. Każda z tych paczek jest osobnym projektem, prowadzonym przez grupę programistów, posiada własną dokumentację i zdefiniowane zależności między nią a innymi paczkami. W PEAR występuje drzewo paczek, w którym każdy z węzłów (kategorii) jest częścią nazwy paczki. Przykładowo HTML_Javascript jest paczką, znajdującą się w kategorii HTML, wspomagającą tworzenie prostych skryptów w JavaScripcie.

Wszystkie paczki są wysyłane i utrzymywane na serwerze (pear.php.net), który udostępnia HTML-owy i XML-owy interfejs do ich przeglądania. Poza tym serwer zajmuje się zarządzaniem użytkownikami, paczkami i ich wydaniami.

 1. Sprawdzanie jakie gruszki mamy w systemie:
  # pear list
 2. Lista wszystkich dostępnych gruszek:
  # pear list-all
 3. Lista dostępnych aktualizacji:
  # pear pear list-upgrades
 4. Update konkretnej gruszki:
  # pear upgrade nazwa_paczki
 5. Update wszystkich gruszek:
  # pear upgrade-all
 6. Update wszystkich gruszek:
  # pear upgrade-all
 7. Instalacja gruszki:
  # pear nazwa_paczki
 8. Pomoca:
  # pear help

Przykład:
Aby wysłać maila za pomocą zewnętrzego serwera SMTP instalujemy następujące gruszki: Mail, Net_SMTP, Net_Socket

# pear install Mail
# pear install Net_SMTP
# pear install Net_Socket

Wykorzystanie:

Inne ciekawe zastosowanie to: Generowanie arkuszy MS Excela w PHPhttp://www.php.rk.edu.pl/w/p/generowanie-arkuszy-ms-excela-w-php/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Releated

Jak sprawdzić prędkość serwera www pod hosting?

Szukając wydajnego serwera WWW zastanawiałem się jakie parametry wziąć pod uwagę i jak ocenić jego wydajność? Jak zmierzyć szybkość?  Można by przeprowadzić naprawdę dużo różnych testów, jednakże do większości celów wystarczy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy wpływających na szybkość ładowania strony www:  pingi, trasę routingu, szybkość PHP, szybkość MySQL: