Services in Fedora

Domyślnie podczas startu Fedora uruchamia mnóstwo usług. Część z nich jest niepotrzebna dla przeciętnego kowalskiego. Wyłączając niepotrzebne usługi znacznie przyśpieszymy start systemu. Jak to zrobić ? Uruchamiamy konsolę, wydajemy polecenie setup i przechodzimy do opcji System Services

Fedora Core Setup

ConsoleKit – Jest to demon systemowy odpowiedzialny za wiele usług (m.in. Fast User Switching, automatyczne montowanie urządze itd.). Fedora 8 zawiera PulseAudio, które wymaga ConsoleKit więc niezależnie od posiadanego systemu zalecane jest pozostawienie tej usługi włączonej.
NetworkManager, NetworkManagerDispatcher – NetworkManager to demon automatycznie przełączający pomiędzy połączeniami internetowymi. Jeśli korzystasz z wifi należy pozostawić tą usługę włączoną.
acpid – Advanced Configuration and Power Interface to demon, który kontroluje zarządzaniem energi oraz różnymi urządzeniami wprowadzającymi (klawiatury, myszki). Jeśli po wyłączeniu tej usługi nie masz żadnych problemów z uśpieniem, hibernacją i wyłączaniem można ją pozostawić wyłączoną.
anacron, atd, cron – Programy odpowiedzialne za cykliczne i powtarzające się uruchamianie programów. Zalecane jest aby pozostawić cron włączonym. Bardzo prawdopodobne, że dla maszyn typu laptop (oraz desktop) można wyłączyć usługi atd i anacron.
auditd – Zapisuje logi audytowe generowane przez kernel. SELinux wykorzystuje tego demona do zapisu wydarzeń. Zalecane jest pozostawienie tej usługi włączonej jeśli korzystasz z SELinux.
autofs – Zajmuje się montowaniem zewnętrznych dysków (dyski twarde pod USB). Zaleca się pozostawienie tej usługi włączonej jeśli korzystasz z takich urządzeń.
avahi-demon – Avahi służy do wykrywania urządzeń w sieci bez pośrednictwa serwera DNS. Jeśli nie posiadasz takich urządzeń możesz spokojnie tą usługę wyłączyć.
bluetooth, hcid, hidd, dund, pand – Bluetooth służy do bezprzewodowego łączenia z urządzeniami (nie jest to wifi). Większość ludzi nie posiada sprzętu obsługującego bluetooth więc jeśli nie masz to możesz spokojnie to wyłączyć. Hcid zarządza wszystkimi urządzeniami, hidd odpowiada za myszki i klawiatury, dund obsługuje połączenia dial up przez bluetooth, pand pozwala na łączenie z innymi sieciami ethernet poprzez bluetooth.
btseed, bttrack – Zajmują się automatycznym udostępnianiem lub pobieraniem plików w sieci BitTorrent. Jeśli nie masz zamiaru tego robić usługa może być wyłączona. Wyłączenie tych usług nie oznacza pozbawienia się możliwości ściągania z sieci bittorrent.
capi – Dla użytkowników ze sprzętem ISDN, reszta może wyłączyć.
cpuspeed – Ważna rzecz dla laptopów. Kontroluje zegar procesora aby zaoszczędzić baterii. Jeśli posiadasz sprzęt obsługujący zmianę częstotliwości taktowania powinieneś włączyć tą usługę.
cron – Zobacz anacron
cupsd – Używany do drukowania, powinna być włączona jeśli posiadasz kompatybilną drukarkę,
dund – Zobacz bluetooth.
firstboot – Usługa wykonująca określone czynności podczas pierwszego uruchomienia. Przed swoim uruchomieniem sprawdza plik /etc/sysconfig/firstboot czy został poprawnie wywołany. Może być wyłączona.
gpm – Obsługa myszki pod konsolą. Jeśli nie używasz konsoli możesz tą usługę wyłączyć. Jednak dobrze jest pozostawić ją włączoną dla trybu tekstowego (init 3) a wyłączyć w trybie graficznym (init 5).
haldaemon – HAL to skrót od Hardware Abstraction Layer. Jest to krytyczna usługa dla systemu, służy do zbierania informacji sprzęcie. Powinna pozostać włączona.
hplip, hpiod, hpssd – HPLIP służy do obsługi drukarek HP pod Linuksem, obsługuje modele Inkjet, DeskJet, OfficeJet, Photosmart, Business Inkjet i niektóre LaserJet. Powinno być włączone tylko jeśli masz kompatybilną drukarkę.
httpd – To jest Apache HTTP Web Server. Jeśli go zainstalowałeś i wykorzystujesz wtedy pozostaw go włączonym. Większość ludzi może spokojnie wyłączyć tą usługę.
iptables – Standardowy firewall w Linuksie. Jest bardzo zalecane pozostawienie włączonego. Nie jest wymagane jeśli korzystasz z firewala sprzętowego ale nadal zalecane.
ip6tables – Firewall do protokołu w wersji IPv6. Jeśli nie używasz możesz wyłączyć.
irda, irattach – Komunikacja przy wykorzystaniu podczerwieni. Większość użytkowników może to wyłączyć.
irqbalance – Odpowiada za zwiększenie wydajności w systemach wieloprocesorowych. Użytkownicy nie posiadający takich systemów mogą tą usługę wyłączyć. Nowe systemy z procesorami z wieloma rdzeniami (np: Intel Core 2 Duo, AMD X2) powinny mieć tą usługę włączoną. Pozostawienie jej włączonej na systemach z jednym procesorem/jednym rdzeniem nie wpłynie na wydajność.
isdn – Jeśli nie posiadasz modemu ISDN możesz wyłączyć tą usługę.
kudzu – Kudzu to usługa która sonduje sprzęt. Dodatkowo zajmuje się konfiguracją nowego sprzętu. Laptopy powinny mieć tą usługę wyłączoną. W wypadku jeśli dokonałeś jakichś zmian w konfiguracji sprzętu powinieneś ją włączyć.
lirc – LIRC odpowiada za wsparcie dla wszelkiej maści pilotów pod Linuksem. Jeśli nie masz takiego sprzętu możesz tą usługę wyłączyć.
lisa – Lan Information Service dostarcza podobnych funkcji jak “otoczenie sieciowe” w systemie Windows. Samba i NFS nie muszą wymagać tej usługi. Większość użytkowników może ją bezpiecznie wyłączyć.
lm_sensors – lm_sensors umożliwia monitorowanie podzespołów płyty głównej. Przydatne w bieżącym obserwowaniu podzespołów komputera. Jeśli nie używasz programów tego wymagających możesz tą usługę wyłączyć.
mcstrans – Ta usługa wymagana jest jeśli używasz SELinux. Domyślnie ta usługa jest włączona. Użytkownicy nie korzystający z SELinux mogą tą usługę wyłączyć.
mdmonitor – Użyteczne do monitorowania programowych macierzy RAID oraz LVM. To nie jest krytyczna usługa, można ją wyłączyć.
messagebus – To jest usługa IPC (Komunikacja międzyprocesowa)dla Linuksa. Składnik krytyczny, wysoce zalecany aby pozostawić tą usługę włączoną.
nasd – Network Audio Syste, system przesyłania dzwięku w architekturze klient/serwer. Można to opisać jako dźwiękowy odpowiednik X-ów. Jest związane z systemem dźwięku w KDE. Powinna być włączona.
netconsole – Uruchamia logowanie dmesg poprzez sieć. Może pozostać wyłączoną.
netfs – Jest używane do automatycznego montowania na starcie każdego zdalnego systemu plików jak NFS, Samba itp. Użyteczne jeśli łączysz się z innym serwerem bądź usługą udostępniania plików w lokalnej sieci. Większość laptopów/desktopów może wyłączyć tą usługę.
netplugd – Netplugd może monitorować interfejsy sieciowe i wykonywać komendy w wypadku zmiany ich stanu. Ta usługa może pozostać wyłączoną.
nfs, nfslock – Standardowe udostępnianie plików dla systemów Unix/Linux/BSD. Jeśli nie udostępniasz plików w taki sposób możesz wyłączyć tą usługę.
nmbd – Używane przez SAMBA.
nscd – Ten demon zajmuje się hasłami, zapewnia cache tych haseł dla usług takich jak NIS, NIS+, LDAP lub hesiod. Powinna być wyłączona.
ntpd – Ta usługa automatycznie uaktualnia czas systemowy pobierając go z sieci. Jeśli posiadasz stałę łącze zalecane jest włączenie tej usługi jednak nie jest to konieczne.
pand – zobacz bluetooth.
pcscd – Udostępnia usługi dla Smart Cards i Smart Cards Readers . Wwypadku jeśli nie posiadasz czytnika kart kredytowyc, identyfikacyjnych itp. możesz ją wyłączyć.
restorecond – Jest używana do monitorowania oraz odzyskiwania kontekstu plików w SELinux. To nie jest wymagana ale wysoce zalecana usługa jeśli używasz SELinux.
rpcbind – Ta usługa zarządza wywoływaniem zdalnych procedur (NFS lub NIS). Jest podobna do ‘portmap’. Jeśli nie masz uruchomionych usług korzystających z niej możesz ją wyłączyć.
rpcgssd, rpcidmapd, rpcsvcgssd – Używane w NFS v.4. Jeśli nie używasz NFS v.4 możesz ją wyłączyć.
sendmail – Jeśli zarządzasz serwerem lub wspierasz lokalnie protokół POP3 lub IMAP pozostaw włączoną tą usługę. Jeśli sprawdzasz swoją pocztę poprzez przeglądarkę(onet/wp/o2) albo programy pocztowe (Thunderbird, KMail, Evolution) możesz spokojnie wyłączyć tą usługę.
setroubleshoot – SELinux Troubleshooting Daemo. Ta usługa dostarcza informacji dla setroubleshoot Browser. Ta aplikacja zawiadami w wypadku jakichkolwiek problemów z SELinux. Pozostaw ją włączoną jeśli używasz SELinux.
smartd – Smart Disk Monitoring Daemon może być używany do monitorowania jak również przewidywania awarii dysków twardych. Większość ludzi może tego nie potrzebować jednak warto zostawić tą usługę włączoną (zwłaszcza w serwerach).
smb – Demon SAMBA jest wymagany jeśli chcesz udostępniać pliki z Linuksa dla Windowsa. Włącz tą usługę tylko jeśli chesz udostępnić pliki komputerom z systemem Windows.
smolt – Ten demon dostarcza miesięcznych informacji dla Smolt`a, który pobiera dane i informacje statystyczne dla programistów Fedory. Statystyki są dostępne tutaj. Użytkownicy chcący pomóc mogą włączyć tą usługę, pozostali mogą ją wyłączyć.
sshd – SSH pozwala innym użytkownikom logować się do twojego komputera bądź uruchamiać aplikacje na twoim komputerze zdalnie lub w sieci lokalnej. Jest to ważna usługa pod względem bezpieczeństwa. Nie jest wymagana jeśli z twojego komputera nie będzie korzystał nikt inny za pomocą zdalnego połączenia. Usługę można spokojnie wyłączyć jeśli nie będziesz z tych opcji korzystał.
udev-post – System zarządzania urządzeniami w Fedorze to ‘udev’. Domyślnie ‘udev’ wspiera wiele reguł, zezwoleń i zachowań dla urządzeń. Ta usługa pozwala zaoszczędzić tworzenia swoich własnych reguł. Jest wysoce zalecane aby pozostawić tą usługę włączoną.
wpa_supplicant – Ta usługa jest wymagana jeśli używasz karty która wymaga szyfrowania WPA podczas połączenia z Access Point`em, VPN lub Radius Server. Większość innych użytkowników może pozostawić tą usługę wyłączoną. Ze swojej storny dodam, że ja mam ją wyłączoną, moja karta natomiast korzysta z szyfrowania WPA.
yum-updatesd – YUM Update notifier demon informuje nas o aktualizacjach pakietów jakie są dostępne dla naszego systemu. Jeśli nie posiadasz stałego łącza pozostaw tę usługę wyłączoną.

Źródło: http://www.michalklich.com/2007/11/16/konfiguracja-uslug-dla-laptopa-w-f8/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Releated

Munin + nginx + debian czyli monitorowanie serwerów

Munin jest bardzo prostym i przydatnym narzędziem służące do monitorowania aktywności serwerów. Przy jego pomocy możemy konfigurować dowolną ilość maszyn. Wynikiem działania są wykresy przedstawiające aktualny i historyczny stan systemu. Na podstawie wykresów możemy określić czy system pracuje stabilnie, możemy również obserwować jak wprowadzane zmiany wpływają na stan systemu.

Bitcoin node on Cubieboard

Sieć Bitcoina jest siecią P2P, składa się więc z węzłów – czyli komputerów, na których działa tradycyjny klient bitcoina , węzły te łączą się z innymi węzłami w sieci rozproszonymi w Internecie. Co się dzieje, gdy do sieci włącza się/dołącza się nowy węzeł czyli jeśli ktoś zainstaluje nowy portfel lub uruchomi już używany.