Tworzenie bootowalnego pendrive – Boot USB

pen_drivePotrzebujemy do tego celu 2 programów:

– GRUB4DOS
– Grubinst

GRUB4DOS jest uniwersalnym bootloaderem (programem rozruchowym) odpowiedzialnym za uruchomienie systemu operacyjnego. Natomiast GrunInst to program do instalacji GRUB4DOS do MBR lub pliku obrazu.

Obydwa do ściągnięcia z http://sourceforge.net

Krok 1: Instalacja sektora startowego (mbr) na pendrive

Podłączamy pendrive i sprawdzamy jaką dostał literę oraz jaki ma numer dysku:
Start => Uruchom => diskmgmt.msc
diskmgmt.msc

Uruchamiamy grubinst.exe w sekji disk wybieramy numer dysku taki sam jaki wyświetlił się nam w diskmgmt i naciskamy Install
grubinst
Z katalogu grub4dos przegrywamy do głównego katalogu pendrive’a plik grldr (~190KB) oraz menu.lst i w zasadzie mamy już pendrive’a z którego możemy startować. W pliku menu.lst dopisujemy kolejne sekcje odpowiedzialne za start różnego rodzaju systemów/dodatków itd. Teraz problem w tym co chcemy wystartować.

Krok 2: Dodawanie systemów/dodatków do naszego pendrive’a.

 1. Dyskietka startowa Win98SE
 2. Hiren’s BootCD + MiniWindows XP
 3. Kaspersky Rescue Disk
 4. Slax linux
 5. Memtest86
 6. Inne

Ad.1. Dyskietka startowa Win98SE

 • Ze strony http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm ściągamy obraz dyskietki startowej od Windowsa 98 SE bądź dowolnej innej wersji windowsa i umieszczamy na naszym pendrive w katalogu boot np. f:\images
 • W pliku menu.lst dopisujemy:
  title Windows 98 SE OEM Bootdisk
  find --set-root --ignore-floppies /images/win98se.ima
  map --mem /images/win98se.ima (fd0)
  map --hook
  chainloader (fd0)+1
  rootnoverify (fd0)
  map --floppies=1

Ad.2. Hiren’s BootCD + MiniWindows XP

 • Ściągamy obraz ISO Hiren’s BootCD.
 • Wypakowujemy z obrazu ISO (np. za pomocą 7zipa) katalog HBCD i kopiujemy bezpośrednio na pandrive’a – w naszym przykładzie jest to f:\HBCD.
 • W menu.lst dodajemy 2 sekcje:
  title Start Hiren's BootCD
  find --set-root /HBCD/boot.gz
  map --mem /HBCD/boot.gz (fd0)
  map --hook
  chainloader (fd0)+1
  rootnoverify (fd0)
  map --floppies=1
  boot
  
  title Mini Windows Xp
  find --set-root /HBCD/XPLOADER.BIN
  chainloader /HBCD/XPLOADER.BIN

Ad.3. Kaspersky Rescue Disk
Kaspersky Rescue Disk to obraz samo uruchamiającej się płyty zawierającej silnik aplikacji Kaspersky AntiVirus pozwalający w skuteczny sposób usunąć wirusy z komputera bez konieczności uruchomienia systemu operacyjnego. Skaner pozwala na wyszukiwanie i usuwanie szkodliwych komponentów w postaci koni trojańskich, robaków, komponentów adware, dialerów itp.

 • Obraz ISO płyty pobieramy ze strony: http://dnl-eu10.kaspersky-labs.com/devbuilds/RescueDisk/
 • Wypakowujemy z obrazu ISO (np. za pomocą 7zipa) całą zawartość i kopiujemy wszystko oprócz folderu bases na pendrive’a do katalogu kav_rescue_2008.
 • Następnie kopiujemy folder bases bezpośrednio na pendrive’a. W efekcie mamy następującą strukturę: f:\kav_rescue_2008 – mini dystrybucja linuxa ze zintegrowanym skanerem Kaspersky AntiVirus
  f:\bases – bazy definicji virusów dla programu Kaspersky AntiVirus
 • W menu.lst dodajemy sekcję:
  title Kaspersky Rescue-CD
  kernel /kav_rescue_2008/isolinux/rescue subdir=/kav_rescue_2008 setkmap=us scandelay=5 root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/kav_rescue_2008/image.squashfs cdroot
  initrd /kav_rescue_2008/isolinux/rescue.igz
 • Aby od czasu do czasu zaktualizować naszą bazę definicji virusów należy pobrać ze strony http://support.kaspersky.com/updater?level=2 program KasperskyUpdater.exe i wykonać update bazy dla kasperskiego w wersji 9.0. W efekcie powstanie folder Updates z właśnie pobranymi definicjami. Teraz wystarczy przekopiować wszystkie pliki z podkatalogu Updates\bases\av\kdb\i386 na naszego penrive’a do folderu f:\bases oraz plik Updates\bases\av\kdb\kdb.stt do katalogu f:\bases\Stat
  KasperskyUpdater
  Można także po uruchomieniu Kasperskiego z pendriva wykonać update definicji który zapisze sie folderze /var/kl/bases_rd Kopiujemy pliki z tego katalogu gdzieś na dysk a później na pendrive’a. Folder ten mieści się w pamięci RAM więc po restarcie pliki znikną.

Ad.4. Slax linux
SLAX to jedna z dystrybucji Linuksa typu LiveCD. SLAX zbudowany jest w oparciu o dystrybucję Slackware – jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa. W odróżnieniu od innych LiveCD, SLAX zbudowany jest z modułów, dzięki czemu działa szybciej (ładowane są tylko te moduły, które są w danej chwili potrzebne). W prosty sposób możemy modyfikować SLAX-a, usuwając niechciane moduły i dodając własne. Na stronie dystrybucji znajduje się repozytorium dodatkowych modułów, które można wykorzystać.

 • Ze strony http://www.slax.org/ pobieramy slaxa w formie archiwum tar.
 • Wyapkowujemy katalog slax bezpośrednio na pendrive’a
 • Z katalogu boot przegrywamy tyko dwa pliki vmlinuz oraz initrd.gz i kopjujemy je do folderu slax na naszym pendrive
 • w menu.lst dodajemy sekcję:
  title Slax 6.1.1
  root (hd0,0)
  kernel /slax/vmlinuz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;telinit~4 changes=/slax/
  initrd /slax/initrd.gz
 • Ze strony slaxa możemy pobrać dodatkowe moduły np do obsługi sieci wifi. Moduły takie umieszczamy w katalogu slax/modules.

Ad.5. Memtest86
Memtest86+ to program zaprojektowany do tzw. „stres-testu” (sprawdzenia stabilności podczas maksymalnego obciążenia) pamięci RAM.

 • Ze strony http://www.memtest86.com/ ściągamy memtest86+-2.11.bin i umieszczamy w katalogu images na naszym pendrive
 • w menu.lst dodajemy sekcję:
  title Memtest86+ 2.11
  find --set-root --ignore-floppies /images/memtest86+-2.11.bin
  map --mem /images/memtest86+-2.11.bin (fd0)
  map --hook
  chainloader (fd0)+1
  rootnoverify (fd0)
  map --floppies=1

Ad.6. Inne

  #Jesli nasz bios nie obsluguje bootowania z cdromu mozna uzyc tego ale tylko dla napedow ATA
  title Bootowanie z CD (tylko ATA)
  cdrom --init
  map --hook
  chainloader (cd0)
  
  title Bootowanie z dyskietki
  rootnoverify (fd0)
  chainloader +1
  
  title Uruchom ponownie komputer
  reboot
  
  title Wylacz komputer
  halt

43 thoughts on “Tworzenie bootowalnego pendrive – Boot USB

 1. Ja mam pytanie, co zrobić gdy pendrive nie chce botować?? jest tylko migający kursor w lewym górnym rogu. Dodam ze dzieje się to na komputerze stacjonarnym, a na laptopie działa.

 2. witam.. mam netbooka bez cdrom zalezy mi na uruchmieniu ACRONIS Recovery_Manager-CD z pendriva jednak nie mam pojęcia jak uworzyc ten „code” …

 3. witam tez mam z tym problem u mnie bootuje sie ładnie ale za to potem jak wybieram memtesta pokazuje file not found a zrobiłem tak katalog images/memtest w iso pliku co zrobiłem zle

 4. Jak chcesz zainstalować slaxa na hdd to sciagnij sobie ze strony slax.org . Masz tam 2 foldery boot i slax wrzucasz na partycje (fat32) wchodzisz w folder boot i masz tam instboot.bat albo instboot.sh pod linuxem.
  Pozdro!.

 5. Czasami żeby Grub Installer widział dyski, np pod vistą gdy jest włączona kontrola konta użytkownika, trzeba go uruchomić jako administrator.

 6. memtest86+ uruchamia się jako kernel, nie jako obraz dyskietki
  #
  title Memtest86+ 2.11
  root (hd0,0)
  kernel /images/memtest86
  #

 7. Witam, czy można by jeszcze dołożyć kolejna linijka z winxp?
  Jaki wyglądałby kod? w menu.lst i struktura plików na kluczu usb.
  Pozdrawiam

 8. Mógłbyś mi przygotowac kod do menu.lst dla winXP Mini 6?i wytłumaczyć czemu ten twoj mi nie dziala, pokazuje:
  Error 17: File not found
  przy obu plikach czyli boot.gz i XPLOADER.BIN
  chociaż zrobilem dokladnie tak jak pokazales

 9. Acronis posiada opcje utworzenia pendriva ratunkowego i generuje obraz ISO.Jak utworzyc takiego pendriva bootujacego z acronisem?Probowalem przes ultraISO ale nie dziala.

 10. Kurcze, mam ten sam problem. Wszystko zrobiłem tak jak napisane. Plik z obrazem wyskietki dosowej win98se.ima jest na dysku i mimo wszystko wyskakuje mi blad, ze pliku nie znaleziono. Co zrobić?

 11. @Michał

  po wybraniu dowolnego numeru dysku możesz kółkiem myszy przewinąć do numerów nie wyświetlanych w menu – mój pendrive był w dysku 7

 12. A ja mam takie pytanie: Zrobiłem sobie Hirens boot cd na pendrivie wg tej instrukcji, wszystko ładnie działa. Chciałbym dodać do tego menu jeszcze Mandrive ONE. Ktoś pomorze?

 13. Witam, bla bla bla weźcie coś napiszcie konkretnego a ja wysypisko.
  Opis do bani, już na starcie klapa grubinst.exe nie pokazuje żadnej litery….

 14. misio, sam jesteś do bani
  odpal grubainst z prawami admina to ci się pokażą napędy do wyboru

  jak takiego problemu nie potrafisz rozwiązać, to nie bierz się za tak skomplikowane czynności jak robienie bootowalnego pena

 15. Witam otóż, postąpiłem tak jak było w instrukcji powyżej, najpierw sformatowałem pendriva na FAT32, potem robię tym Grub Instaler’em, potem zrzucam ten plik grldr, potem ten menu.lst dopisuje w nim pod spodem wpis do programu Kon-Boot (oczywiście robię jeszcze katalog na pendrivie „multiboot”) :
  timeout 120
  title Kon-Boot
  map –mem /multiboot/FD0-konboot-v1.1-2in1.img (fd0)
  map –hook
  chainloader (fd0)+1
  map (hd1) (hd0)
  map –hook
  rootnoverify (fd0)

  Po ustawieniu w BIOS’ie żeby startował z USB-HDD, to owszem startuje, jest fioletowy ekran z którego mogę wybrać Ko-Boot’a, wybieram, ale niestety wyskakuje Error11: Unrecognized device string, or you omitted the required Device part which should lead the filename. O co z tych chodzi? Czy robię coś źle? Z góry dzięki za pomoc 🙂

 16. @xxx333 Jesteś pewien, że w folderze multiboot jest ten obraz? Gdy ściągniesz plik zip kon boot floppy image, obraz znajduje się w: kon-boot-all/FD0-konboot-v1.1-2in1.zip (tu zostaniesz poproszony o hasło, którym jest kon-boot)/FD0-konboot-blabla/FD0konbootblabla.IMG <- i to jest dopiero obraz ;d

 17. POMOCY!!! Wszystko idze pięknie tylko potem wyswietla się takie coś: error 11: unrecognized device string, or you omitted the required device port wich should lead the filename Ktoś wie o co chodzi?!

 18. zaczęłam robić zgodnie z opisem ale nawet sie nie rozpędziłam jak wyskoczył problem. w okienku disc nie pojawiają mi się żadne dyski nie mówiąc o penie. Mam win7 i z przyczyn wyższych muszę przejść na XP. proszę o pilna pomoc!

 19. Ostatnio posłuszeństwa odmówiła mi nagrywarka a chciałem nagrać na cd system Solaris 11 liveCd. Niestety mimo wielu prób zmian w menu.lst w tym podmieniania go na ten zawarty na obrazie iso płyty z systemem nie przyniosło to rezultatów. Istnieje możliwość utworzenia bootowalnego usb z tym systemem? Jak mniemam powinno być to niemożliwe tylko jak to zrobić?

 20. Witam. Ja z kolei próbuję tym sposobem już chyb którąś godzinę. Przetestowałem kilka PENów. I za każdym razem ten sam problem.

  W ogóle nie mogę wejść do BIOSU.
  jakby zwiecha.

  Po wyjęciu PENA do BIOSU wejść mogę.
  Inna metoda tworzenia bootowalnego PENA działa, np poprzez UNetbootin itp. więc to nie wina PENA. Ale tę metodę chciałem sprawdzić i nie wiem czemu akurat u mnie taki problem.
  Dodam, że w MobaLiveCD/USB ta metoda działa, ale mam jakąś dziwną i niewytłumaczalą zwiechę całego k0ompa zaraz po restarcie. Bios niedostępny jest.
  Czerwona lampka na obudowie świeci ciągłym światłem. Kursor na PENIE miga.
  Dopiero reset i wyjęcie PENA powoduje, ze wszystko działa.

  Proszę o sugestie.
  Pozdrawiam.

 21. Witam…mam taką prośbę otóż chcę mieć wgranego innego linuxa niż slax chodzi mi o wersję back track linux podałby ktoś linijkę jakby to miało lecieć mniejwięcej…pozdro

 22. ha, opcja instalacji na pendraiwie w knopixie 7.o jest
  kliknąłem
  poczekałem
  jest
  reboot
  F12 : cztery opcje:
  – flash FDD : uruchamia się win z HDD
  – flash AIP : komunikat bad boot
  – flasch CDROM : uruchamia sie win z HDD
  – flash HDD : komunikat bad boot
  w żadnym ustawieniu knoppix się nie odpalił

  no i wlazłem na windowsa i właśnie tu trafiłem 🙂

  wdzięczny będę jeśli ktoś coś więcej wie i wspomoże ?

  la_linea

 23. zmnieniłem program tworzący pena botującego
  na : Universal-USB-Installer-1.8.9.9.exe
  F12 —> USB-HDD i ladnie mi wystartował

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Releated

Munin + nginx + debian czyli monitorowanie serwerów

Munin jest bardzo prostym i przydatnym narzędziem służące do monitorowania aktywności serwerów. Przy jego pomocy możemy konfigurować dowolną ilość maszyn. Wynikiem działania są wykresy przedstawiające aktualny i historyczny stan systemu. Na podstawie wykresów możemy określić czy system pracuje stabilnie, możemy również obserwować jak wprowadzane zmiany wpływają na stan systemu.

Bitcoin node on Cubieboard

Sieć Bitcoina jest siecią P2P, składa się więc z węzłów – czyli komputerów, na których działa tradycyjny klient bitcoina , węzły te łączą się z innymi węzłami w sieci rozproszonymi w Internecie. Co się dzieje, gdy do sieci włącza się/dołącza się nowy węzeł czyli jeśli ktoś zainstaluje nowy portfel lub uruchomi już używany.